Czy połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła się opłaca?
Poszukiwanie alternatywnych źródeł ciepła oraz energii, które nie tylko odciążą środowisko, ale i portfel, nie ustaje. Coraz więcej osób decyduje się na jednoczesne zastosowanie kilku rozwiązań, by uzyskać jak największe korzyści. Dzisiaj na tapetę bierzemy połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Czy to się opłaca?
Fotowoltaika – czy się opłaca w 2022 roku?
Fotowoltaika to rozwiązanie znane ludzkości już od XIX wieku, jednak dopiero od kilku lat zauważamy coraz większe nią zainteresowanie. Opiera się na montażu instalacji z panelami fotowoltaicznymi, których zadaniem jest absorbowanie energii słonecznej. Dzięki zastosowanym w instalacji fotowoltaicznej inwerterom jest ona zamieniana w prąd i dostarczana w formie energii elektrycznej do domów lub przedsiębiorstw. W przypadku dobrze dobranej mocy instalacji inwestycja, pomimo nadchodzącej zmiany w przepisach, zwróci się bardzo szybko. Wydajność instalacji fotowoltaicznej obliczana jest przez naszych specjalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie pozwalające na jej zoptymalizowanie. Kalkulacja fotowoltaiki odbywa się głównie na bazie rocznego rachunku za prąd. Należy także zaznaczyć, że aktualnie można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki, zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, przez co staje się ona jeszcze bardziej opłacalna.
Jak działa i ile kosztuje pompa ciepła?
Fotowoltaika to nie jedyne z rozwiązanie, na które decydują się nasi klienci. Dużym powodzeniem cieszą się także pompy ciepła. Są to urządzenia, które do ogrzewania wody i pomieszczeń wykorzystują energię pochodząca ze środowiska naturalnego. To rozwiązanie ekologiczne, podczas którego nie powstają żadne, szkodliwe produkty uboczne. W przypadku najpopularniejszych pomp ciepła, czyli pomp woda-powietrze koszt inwestycji (sprzętu wraz z montażem) to koszt od około 30.000 zł do 60.000 zł. Zależny jest on od jakości wykorzystanego sprzętu, parametrów urządzenia, a przede wszystkim od stopnia izolacji budynku. Warto jednak wiedzieć, że do zasilania pompy ciepła konieczne jest wykorzystanie energii elektrycznej. Pozyskana może być z sieci energetycznej lub z alternatywnych źródeł. W związku z tym pojawia się pytanie...
Fotowoltaika i pompa ciepła – czy takie połączenie się opłaca?
Pompy ciepła i fotowoltaika: współpraca tych dwóch rozwiązań jest niezwykle opłacalna zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Pozwala na zniwelowanie kosztów energii elektrycznej, która niezbędna jest do pracy sprężarki w pompie ciepła. W związku ze zmianami w prawie dotyczącymi rozliczania prosumentów, czyli osób, które odsprzedają nadwyżki do sieci energetycznej, dużo bardziej opłacalne staje się maksymalne wykorzystanie wyprodukowanego prądu na własne potrzeby. Wynika to z faktu, że od 1 kwietnia energia nie będzie rozliczana tak jak do tej pory. Zmiana sposobu rozliczania prosumentów na net-billing oznacza, że nadwyżka energii będzie wyprowadzana do sieci na zasadzie transakcji kupna-sprzedaży – czyli to co oddamy do sieci (sprzedamy), będziemy mogli z niej odebrać (kupić, korzystając ze środków zgromadzonych na indywidualnym depozycie prosumenckim). Zmiana ta premiuje gospodarstwa maksymalnie wykorzystujące pozyskaną ze słońca energię.
Podsumowując: połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną bardzo się opłaca, a co więcej pozwala dążyć do niezależności energetycznej. Jeśli natomiast macie Państwo co do tego jakiekolwiek wątpliwości - polecamy naszych konsultantów, którzy w mig je rozwieją.