Jeśli zastanawiacie się ile kosztuje i jak działa pompa ciepła oraz czy pompa ciepła jest dobrym dla Was rozwiązaniem nie wahajcie się ani chwili dłużej i zapoznajcie się z pięcioma powodami dla których warto rozważyć ten zakup. Niezależnie od tego czy dopiero budujecie dom czy już w nim mieszkacie jest to inwestycja godna uwagi. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Nowoczesne pompy ciepła ogrzewają pomieszczenia w zimie oraz chłodzą je latem. Pompy ciepła energię potrzebną do ogrzewania pozyskują z naturalnych źródeł - ziemi, wody oraz powietrza. Maszyny te odwracają naturalny kierunek wymiany energii, transportując ciepło z ośrodka chłodnego do ciepłego. Takie działanie umożliwia sprężarka oraz specjalny czynnik termodynamiczny zdolny do zmiany stanu skupienia w wyniku jego sprężania i rozprężania. Elementem wyróżniającym pompy ciepła od innych urządzeń, jest fakt, że ilość energii odnawialnej pobranej z otoczenia jest kilkukrotnie wyższa od zużytej energii elektrycznej potrzebnej do przeprowadzenia tego procesu.
Powód 1: uniwersalna i efektywna
Pompa ciepła to najbardziej efektywne nowoczesne, czyste i bezobsługowe źródło ciepła. Ze względu na swój niskotemperaturowy charakter pracy najlepiej współpracuje z systemami ogrzewania podłogowego, ale nowoczesne jednostki sprawdzą się również w instalacjach mieszanych oraz w 100% grzejnikowych zapewniając komfortowe warunki nawet w duże mrozy.
Powód 2: tania w eksploatacji
Pompa ciepła w porównaniu do innych źródeł ciepła charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Posłużmy się przykładem:
pompa ciepła, w zależności od powierzchni i jakości ocieplenia budynku, zużyje w ciągu roku średnio między 5 000 a 8 000 kWh. Decydując się na montaż kotła elektrycznego należy liczyć się ze zużyciem na poziomie 15 000 – 24 000 kWh. To porównanie dobitnie pokazuje jak niskie są koszty eksploatacyjne pompy ciepła.
Dodatkowo istnieje możliwość pozyskania dofinansowania.
Powód 3: bezobsługowa
Nie bez znaczenia jest również zmiana komfortu życia – pompę ciepła montujemy w dowolnie wybranym czystym pomieszczeniu technicznym i od tego czasu działa w pełni bezobsługowo. O tym z jakimi parametrami pracują nasze urządzenia dowiemy się z aplikacji na telefonie nie ruszając się z kanapy.
Powód 4: pozwala dążyć do niezależności energetycznej
Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną sprawia, że koszty ogrzewania domu spadają niemal do zera czyniąc dom w pewnym sensie niezależnym energetycznie. Pompa ciepła doskonale współpracuje z instalacją fotowoltaiczną mimo, że obie instalacje nie są ze sobą fizycznie połączone. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, która w znacznej mierze będzie na bieżąco konsumowana przez pompę ciepła. Zastosowanie dodatkowych liczników energii pozwala jeszcze lepiej zagospodarowywać nadwyżki produkcji z instalacji fotowoltaicznej i magazynować ją w postaci ciepła lub chłodu które posłużą nam odpowiednio do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. I tutaj kolejny przykład:
Dla nowego, nieźle ocieplonego domu jednorodzinnego o powierzchni 130 m2 zużycie energii elektrycznej generowane przez pompę ciepła będzie oscylowało w okolicy 5 500 kWh w skali roku. Dodając do tego pozostałe zużycie wynoszące średnio 3 000 kWh/rok otrzymamy łączne roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na poziomie 8 500 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp skierowana na południe bez problemu pokryje zapotrzebowanie budynku na energię razem z uwzględnieniem strat na wirtualnym magazynowaniu.
Powód 5: nie emituje zanieczyszczeń
Pompa ciepła jest rozwiązaniem ultraekologicznym ponieważ nie emituje zanieczyszczeń. Decydując się na montaż pompy ciepła zapobiegamy smogowi i zapewniamy sobie i kolejnym pokoleniom większy komfort życia.
Dofinansowania
Kolejnym powodem dla którego warto pomyśleć o pompie ciepła jest możliwość pozyskania dofinansowania z programu "Czyste Powietrze". Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób modernizujących systemy grzewcze w istniejących budynkach. Likwidując kocioł węglowy i montując pompę ciepła może uzyskać nawet do 18 000 zł dofinansowania. W programie tym dodatkowo dotowany jest również montaż instalacji fotowoltaicznej. Według zapowiedzi, w 2022 roku ma wystartować program „Moje Ciepło” wspierający montaż pomp ciepła w nowobudowanych domach. Co więcej osoby montujące pompę ciepła zawsze mogą skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej przy rocznym rozliczeniu PIT.
Warto, ale nie zawsze
O tym jak efektywnie będzie pracowała pompa ciepła w znacznej mierze decydowała będzie jakość izolacji cieplnej budynku i stan stolarki okiennej i drzwiowej. Montaż pompy ciepła w słabo zaizolowanym budynku sprawi, że zużycie energii będzie wysokie, a oszczędności niewielkie. Dobór za mocnej jednostki będzie miał zły wpływ na jej żywotność, z kolei za słaba pompa będzie generowała dodatkowe niepotrzebne koszty. Słowem: rzeczywista moc i efektywność powietrznej pompy ciepła zależy od bardzo wielu czynników i nie zawsze będzie ona optymalnym rozwiązaniem. Dlatego właśnie analizę i dobór pompy ciepła warto zlecić specjalistom z Eco-Team.